header_image

Home
About the New York Section
Membership Info

Section Officers & Committee Chairs

2016 Committee Officer and Member Roster
Join us on Linkedin   Join us on Facebook


2017 Officers

Chair
Dr. Alison G. Hyslop
St. John's University
Department of Chemistry
8000 Utopia Avenue
Queens, NY, 11439
Phone: 718-990-5218
Email

Chair-Elect
Brian Gibney
Brooklyn College
Department of Chemistry
2900 Bedford Avenue
Brooklyn, NY, 11210
Email

Secretary
Dr. Joseph M. Serafin
St. John's University
Department of Chemistry
8000 Utopia Avenue
Queens, NY, 11439
Phone: 718-990-5226
Email

Treasurer
Mr. Frank Romano
Agilent Technologies, Inc.
Email




Interested in becoming a member of the ACS?
Click here.


American Chemical Society
New York Section, Inc.
Department of Chemistry
St. John's University
8000 Utopia Parkway
Jamaica, NY 11439
Phone 516-883-7510
Fax 516-883-4003

Office Administrator
Webmaster


New York Section Awards

Awards Granted by The New York Section

AWARD I - WILLIAM H. NICHOLS MEDAL AWARD – Founded in 1902
AWARD II - NICHOLS FOUNDATION CHEMISTRY TEACHER AWARD
AWARD III - NEW YORK SECTION OUTSTANDING SERVICE AWARD
AWARD IV - DISTINGUISHED SCIENTIST OF WESTCHESTER AWARD

NATIONAL AWARDS RECEIVED BY THE NEW YORK SECTION

Chemluminary Award for Outstanding Large Section Award
ACS Fellows
ACS Scholars
50 & 60 Year Members (2014)


AWARD I
WILLIAM H. NICHOLS MEDAL AWARD – Founded in 1902

1 . To encourage original research by recognizing an outstanding contribution in the field of chemistry.

2. This annual award consists of two Medals, one gold and a bronze replica. The medals are presented at the William H. Nichols Meeting that consists of a Distinguished Symposium related to the medalist's field of expertise and the Medal Award Dinner. The event is held in March or April. Beginning in the year 2003, through the generosity of the Nichols Foundation, Inc, the award recipient will also receive a check for $5000.

3. The award was established in 1902 by Dr. William H. Nichols, a President of the ACS. First presented in 1903, it is the first award authorized by the American Chemical Society. The Nichols Foundation, Inc. supports the purchase of the medals and the attendance of students and faculty from New York Section colleges. Travel and hotel costs are paid by the Section. Letters requesting nominations are sent in April. Nominations forms and data must be received by May 30 th . A call for nominations is published in the April Indicator , in C&E News and on the NY Section website www.newyorkacs.org . Nominations are active for five consecutive years.

4. Investigators who have published a significant and original contribution in any field of chemistry during the five calendar years preceding the presentation meeting are eligible for consideration by the Nichols Medal Jury.

Click here to obtain a Nomination Form. For information about this award please contact the New York Section office, Marilyn Jespersen, or at 516-883-7510.

List of Nichols Medalists

Top of Page


AWARD II
NICHOLS FOUNDATION CHEMISTRY TEACHER AWARD

1. To recognize highly effective teaching and inspirational leadership to students in chemistry.

2. Presented annually to an outstanding high school chemistry teacher in the ACS, New York Section. The award consists of a plaque and $1000. The award is presented at the New York Section's General Meeting and Section-wide Conference held in January. Letters are sent in March to all area high schools requesting nominations. A selection is made by the Nichols Teacher Award Jury by September.

3. Established in 1958 by Charles W. Nichols, Sr. The $1000 monetary award is funded by the Nichols Foundation, Inc. The New York Section contributes the engraved plaque and a luncheon for the awardee and the awardee's family guests.

4. The rules of eligibility are as follows: The nominee must:

  • posses a bachelor's degree with a major in chemistry
  • have at least five years of teaching experience
  • be currently employed as a chemistry teacher at the senior high school level
  • must live or teach within the New York Section of the American Chemical Society
The award recipient will be selected on the basis of accomplishments that demonstrate:
  • a. high quality teaching
  • b. an ability to challenge and inspire students
  • c. extracurricular work in chemistry (including science fairs, science clubs, and other activities that stimulate the interest of young people in chemistry and related science)
  • d. a willingness to keep up-to-date in the field of chemistry (as evidenced by publications, enrollment in courses and summer institutes, attendance at scientific meetings)

Contact Information: Nichols Teacher Award Jury Chair: Mr. Stephen Radice, 718-258-9283, Email

Nichols Foundation Chemistry Teacher Awardees

1958 Abraham Kerner Stuyvesant High School, New York NY
1959 Joseph G. Zobian Roslyn High School, Roslyn Heights NY
1960 John W. Karr Wellington C. Mepham High School, Belmore NY
1961 Kenneth E. Borst Borst Leonia High School, Leonia NY
1962 Dr. Helen Lewinson Richmond Hill High School, Richmond Hill NY
1963 Abraham Breslau Bushwick High School, Brooklyn NY
1964 Adolph Amend, Jr. Englewood School for Boys, Englewood NJ
1965 Morris Leinkram White Plains High School, White Plains NY
1966 Elizabeth A. Keneally John Adams High School, Ozone Park NY
1967 Joseph C. Kastka Martin Van Buren High School, Queens NY
1968 Dr. Richard S. Siegel Bronx High School of Science, Bronx NY
1969 Dr. Saul Geffner Forest Hill High School, Forest Hill NY
1970 Dr. Louis Weiss Brooklyn Technical High School, Brooklyn NY
1971 Joseph H. Bishop Hasbrouk Heights High School, Hasbrouk Heights NJ
1973 Sidney P. Harris John Bowne High School, Flushing NY
1973 Harold L. Rasbeck Sleepy Hollow High School, North Tarrytown NY
1974 Gerard A. Kass Northport High School, Northport NY
1975 George Kapp James Madison High School, Brooklyn NY
1976 Edith Stillwaggon Division Avenue High School, Levittown NY
1977 Nadia E. Makar Hudson Catholic High School, Jersey City NJ
1978 Everett Goldstein Bergenfield High School, Bergenfield NJ
1979 Barbara Krahm Jericho High School, Jericho NY
1980 Dorothy A. Buzzell Pearl River High School, Pearl River NY
1981 Anthony A. Galitsis Sleepy Hollow High School, North Tarrytown NY
1982 Thomas Szell UN International High School, New York NY
1983 Anne C. McGuire Clarkstown High School, Rockland County NY
1984 Dr. C. V. Kirshnan East Islip High School, East Islip NY
1985 Dr. Stanley Shapiro Brooklyn Technical High School, Brooklyn NY
1986 Dr. Nicholas Tzimopoulos Sleepy Hollow High School, North Tarrytown NY
1987 Warren M. Hirsch Edward R. Murrow High School, Brooklyn NY
1988 Carole Stearns Horace Mann High School, Riverdale NY
1989 Michael J. Bannon Brentwood High School, Brentwood NY
1990 Audrey Sterenfield Hewlett High School, Hewlett NY
1990 Del P. Presowitz Plainview-Old Bethpage, Plainview NY
1991 Rosslyn Zook Horace Greely High School, Chappaqua NY
1992 Joan Laredo-Liddell St. Barnabas High School, Bronx NY
1993 Henry Conklin Sleepy Hollow High School, North Tarrytown NY
1994 Elise Hilf Levine Pleasantville High School, Pleasantville NY
1995 Harvey Wiener Mepham High School, Bellmore NY
1996 Harry Kranepool Bishop Loughlin Memorial High School, Brooklyn NY
1997 Erika Zelicof High School for the Humanities, New York NY
1998 Edward Gruber Valley Stream North Nigh School, Valley Stream NY
1999 Kristin Wynne-Jones Poly Prep Country Day School, Brooklyn NY
2000 Najla Hallak Office of Superintendent of Brooklyn Schools, Brooklyn NY
2001 James Signorelli Dwight Morrow High School, Englewood NJ
2002 Joseph Sencen Briarcliff High School, Briarcliff NY
2003 Josephine Parlagreco Wellington C. Mepham High School, Bellmore NY
2004 Richard Goodman Horace Greely High School Chappaqua, NY
2005 Rebecca Isseroff Stella K Abram High School, Hewlett Bay Park, NY
2006 Sara Henry McCoy The Collegiate School, Manhattan NY
2007 Stephen Radice Edward R Murrow High School, Brooklyn, NY
2008 Aparna Subramanian Staten Island Technical High School, Staten Island, NY
2009 Steven Borneman Byram Hills High School, Armonk, NY
2010 Kay Sirianni Brooklyn Technical High School, Brooklyn, NY
2011 Ara Kahyaoglu Bergenfield High School, Bergenfield NJ
2012 Dr. Steven O'Malley Stuyvesant High School, New York, NY
2013 Dr. Mina Aramani Union City High School, Union City, NJ
2014 Mr. Matthew Christiansen Islip Union Free District High School, Islip, NY
2015 Ms. Yolette Wright Roosevelt High School, Roosevelt, NY

Top of Page


AWARD III
NEW YORK SECTION OUTSTANDING SERVICE AWARD

1. To recognize the efforts of members of the New York Section who provide their time, leadership skills and dedicated service in promoting quality programs that contribute to the excellence of the Section.

2. This annual award consists of an engraved ACS plaque that is presented at the New York Section's General Meeting and Section-wide Conference in January. The awardee becomes a member of the Outstanding Service Award Committee for four years. A call for nominations appears in the April and May Indicators .

3. This award was established in 1976 and is supported by the New York Section. 4. Eligible are members of the New York Section whose nomination data has been sent to the Outstanding Service Award Committee by June 30 th .

Nominations with supporting data should be sent to the Office Administrator.

OUTSTANDING SERVICE AWARDEES

YEAR AWARDEE
1976 Johann C. F. Schulz
1976 George Abraham
1976 Grace B. Borowitz
1977 J. Trygve Jensen
1978 Arthur D. F. Toy
1978 Herman Gershon
1979 Satinder Ahuja
Honorable Mention Peter P. Mazzella
1980 Peter P. Mazzella
Honorable Mention Jack P. Gilbert
1981 Joan E. Shields
1981 Jack P. Gilbert
1982 Donald D. Clarke
1983 Frances S. Sterrett
1984 Harry L. Lindsay
1985 Edward N. Walsh
1986 Harry E. Whitmore
1987 William Batt, FSC
1988 Richard D. Cassetta
1989 John B. Sharkey
1990 Anne T. O'Brien
1991 Paul Barkan
1992 Hiroko I. Karan
1992 Evelyn Sarnoff
1993 Patricia A. Redden
1994 Mary L. Maier
1995 Neil D. Jespersen
1996 Nancy M. Tooney
1997 G. R. Padmanabhan
1998 Ronald P. D'Amelia
1999 Nadia E. Makar
Honorable Mention Ernest L. Siew
2000 Yorke E. Rhodes
2001 Richard M. Goodman
2002 Jean D. Delfiner
2002 Joan A. Laredo-Liddell
2003 Lesley Davenport
2004 Robert H. Beer
2005 David N. Rahni
2006 Frank R. Romano
2007 Vijaya L. Korlipara
2008 Barbara Petrack
2009 David Sarno
2010 James Canary
2011 Barbara Hillery
2012 Stephen Z. Goldberg
2013 Marc A. Walters
2014 Jill Rehmann
2015 George Rodriguez

Top of Page


AWARD IV
DISTINGUISHED SCIENTIST OF WESTCHESTER AWARD

1. To recognize a scientist who resides or works in Westchester County and who has distinguished himself/herself in chemical industry or academia.

2. This annual award consists of an engraved ACS plaque and is presented at a special meeting of the Westchester Chemical Society. A call for nominations appears in the November and December Indicators . The award is presented is the Spring. Nominations remain active for three consecutive years.

3. This award was established in 1991 and is supported by the Westchester Chemical Society, a subsection of the ACS, New York Section.

4. Eligible are scientists of stature that reside or work in Westchester County , New York .

Contact information:
Westchester Chemical Society Chairs: Jean D. Delfiner , Joan A. Laredo-Liddell - 914-476-6860

Distinguished Scientist Awardees

1991
Edward Hedaya
Bayer/ Miles, Inc.
1992
Lubomyr Romankiw
IBM T. J. Watson Center
1993
Dietrich Hoffman
American Health Foundation
1994
Soldano Ferrone
New York Medical College, Valhalla
1995
John Weisburger
American Health Foundation
1997
David N. Rahni
Pace University
1998
Stephen D. Pastor
Ciba Specialty Chemical Corporation
1999
John C. McGiff
New York Medical College, Valhalla
2000
Paul Barkan
Westchester Community College, Professor Emeritus
2001
Anne T. O'Brien
American Cyanamide/Lederle/Wyeth
2002
Paul Beckett
Emisphere Technologies, Inc.
2003
Shantu Amin
American Health Foundation
2004
Sr. Mary Virginia Orna
College of New Rochelle
2005
Dr. Gary M. Williams
New York Medical College
2006
Dr. Richard M. Goodman
RMG Consulting LLC
2007
Dr. Mary Cowman
Polytechnic University
2008
Dr. David Fairhurst
Colloid Consultants Ltd.
2009
Dr. Thomas Hintze
New York Medical College
2010
Dr. Michael S. Wolin
New York Medical College
2011
Dr. Assieh Alexy Melikian
New York University, School of Medicine
2012
Dr. Zbigniew Darzynkiewicz, MD, Ph.D.
New York Medical College
2013
Dr. Sunghee Lee
Iona College
2014
Dr. James J. Wynne
IBM T.J. Watson Research Center
2015
Kenrick M. Lewis, Ph.D.
Momentive Performance Materials, Inc.
2016
Stephen Cooke, Ph.D.
Purchase College - SUNY

Top of Page


NATIONAL AWARDS RECEIVED BY THE NEW YORK SECTION

The Chemluminary Awards are presented annually at the Fall National Meeting of the American Chemical Society following the year it was earned. The New York Section has been highly recognized over the years with Chemluminary Awards.

1982 Local Section Outstanding Performance Award for 1981 - Large Size Category

1987 Local Section Outstanding Performance Award for 1986 - Large Size Category

1992 Local Section Outstanding Performance Award for 1991 - Large Size Category

1993 Local Section Outstanding Performance Award for 1992 - Large Size Category

1994 Local Section Outstanding Performance Award for 1993 - Large Size Category

1995 Local Section Outstanding Performance Award for 1994 - Large Size Category

1996 Local Section Outstanding Performance Award for 1995 - Large Size Category

1997 Local Section Outstanding Performance Award for 1996 - Large Size Category

1998 Local Section Outstanding Performance Award for 1997 - Large Size Category

1999 Local Section Outstanding Performance Award for 1998 - Large Size Category

2001 Outstanding High School Student Program Award
2001 Outstanding High School Student Program

2004 Outstanding High School Student Program Award

2005 Outstanding Performance by a Local Section - Very Large Size Category
2005 Outstanding High School Student Program Award

2008 Outstanding Performance by a Local Section - Very Large Size Category
2008 Outstanding High School Student Program

2009 ACS Student Affiliates Chapter Interaction Award
2009 Outstanding High School Student Program Award
2009 Outstanding Regional Meeting - MARM 2008

2010 Outstanding High School Student Program Award
2010 Outstanding On-going NCW Event

2011 Outstanding New Local Section Younger Chemists Committee

2012 Outstanding Project SEED Program Award

2013 Outstanding Performance by a Local Section - Very Large Size Category Award
2013 Outstanding High School Student Program Award
2013 Global Engagement Award

2015 Outstanding Performance by a Local Section - Very Large Size Category Award
2015 Outstanding High School Student Program Award
2015 Global Engagement Award : Local Section

Top of Page


AMERICAN CHEMICAL SOCIETY FELLOWS IN THE NEW YORK SECTION

New York Section ACS Fellows

The ACS Fellows program recognizes ACS members for outstanding achievements in and contributions to Science, the Profession, and the Society.
Several ACS Fellows are members of the New York Local Section.

John Alexander
Spiro Alexandratos
John S. Blanchard
Anita J. Brandolini
Ronald Breslow
James W. Canary
Sally Chapman (deceased)
Jingguang G. Chen
Donald D. Clarke
Ronald P. D'Amelia
Jean Delfiner
William H. Flank
Nicholas E. Geacintov
Benjamin S. Hsiao
Neil D. Jespersen
Eric W. Kaler
Hiroko Karan
Steve Koch
Vijaya L. Korlipara
Joan Laredo-Liddell
Qinghuang Lin
Nadia Makar
Koji Nakanishi
Pauline Newman
Anne T. O'Brien
Iwao Ojima
Mary Virginia Orna
Kathlyn Parker
Gerard Parkin
Eli M. Pearce (deceased)
Patricia Ann Redden
Yorke E. Rhodes
John B. Sharkey
Eleanor D. Siebert
Gilbert Stork
Erik A. Talley
Nicholas J. Turro (deceased)
Ed Walsh
Marc Walters
Michael D. Ward


Topical Groups & Committees:
  Analytical
  BioChemical
  Chemagination
  Chem Mktg/Econ
  Chemists Celebrate Earth Day
  History of the NY Section
         Chemical Heritage Foundation
  Inorganic
  MetroWomen
  Nanotechnology
  National Chemistry Week
  Organic
  Student Activities
  H. S. Teachers
  US National Chemistry Olympiad
  Younger Chemists

Sub-Sections
  Brooklyn
  Hudson-Bergen
  Long Island
         Env Chem
         HS Awards
  Rockland
  Staten Island
  Westchester

New York Section
   MARM 2016
   News
   Employment
   Awards
   Board
   By-Laws
   Annual Reports
                  2015 (PDF)
                  2014 (PDF)
                  2013 (PDF)
                  2011 (PDF)
                  2010 (PDF, 14 MB)
                  2009
                  2008
    Event Reporting Form (MS.docx)

National ACS
   Homepage
   Careers
   Education
   Publications
   Meetings
   ACS Network
   Webinars

Support Your Local Section